projektant wnętrz

Wykonywanie profesji architekta wnętrz w zasadzie nie nastręcza legitymowania się dyplomem ukończenia studiów wyższych, mimo iż zasadniczo może on dać wiele korzyści (wystarczy stopień licencjata). Określenie „architekt” może nas trochę zmylić, bowiem w przypadku architektury wnętrz nie ma oficjalnego stowarzyszenia zawodowego, które dopuszczałoby kandydatów do pracy w tym zawodzie.

Teoretycznie więc nawet już niemłoda osoba z właściwym poczuciem smaku ma szansę na zajęcie się tą profesją. Jednak jak wspomniałam na wstępie wykształcenie kierunkowe jest plusem, bowiem nikt nie da nam eksperymentować na swym mieszkaniu jeszcze za to płacąc.

Do wykonywania profesji architekta wnętrz przyda się z grubsza jakiekolwiek wykształcenie plastyczne, gdyż dużą rolę odgrywa znajomość rysunku i grafiki, by umieć zaprezentować klientowi swe idee. Właściwie bez talentu plastycznego nie ma co myśleć o zawodowym projektowaniu wnętrz. Oprócz tego bardzo przydałoby się nieco wiedzy technicznej z zakresu budownictwa, aby mieć pojęcie o ograniczeniach technologicznych oraz surowcowych, z którymi przyjdzie się zmierzyć w codziennej pracy. Ciężko również będzie poradzić sobie bez samochodu, ponieważ ta praca wymaga ciągłych wyjazdów do zleceniodawcy, a więc konieczne jest posiadanie prawa jazdy.

Projektant wnętrz (przejdź tutaj) powinien świetnie dawać sobie radę z dopasowaniem kolorów oraz surowców, nie tylko po to by je umiejętnie zestawiać lecz także by wiedzieć jak przekraczać prawidłowości.

Wybierając studia kierunkowe osoba aspirująca do zawodu na architekta wnętrz pozna szereg tematów dotykających w głównej mierze historii wzornictwa, estetyki, podstawy fotografii, malarstwa czy obsługę zaawansowanych programów graficznych. Studia artystyczne są dość trudne oraz kosztowne, a dodatkowo w niewielu miejscach w kraju można je podjąć.

Również praca w zawodzie nastręcza mnóstwa wyrzeczeń. Zwyczajowo architekci wnętrz wykonują prywatną działalność gospodarczą (spore obciążenia podatkowe) w elastycznym trybie pracy. To drugie może zdawać się interesujące, lecz zazwyczaj oznacza to pracę od rana do wieczora, często na wyjeździe. Konieczne jest wyrobienie sobie odpowiednich relacji w hurtowniach i z podwykonawcami, za efekty pracy których przecież projektant wnętrz odpowiada.

Ale ludzie z prawdziwą pasją chętni są na wiele, by zajmować się tym co lubią, bo jak głosi powiedzenie – rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu.

Posted in No category | Możliwość komentowania Czego potrzeba by zostać architektem wnętrz? została wyłączona

Comments are closed.